Javor 52

Táborová základna

Fotogalerie

Zajímavá historie základny:

Na naší základně před 23 lety působila strážní rota vojsk SSSR. To asi není nic neobvyklého, takovýchto strážních rot tu byly desítky. Tato strážní rota však hlídala část prostoru, který se táhl mezi Mukařovem - Kuřivody - Bělou pod Bezdězem a patřil mezi tři nejutajovanější prostory v tehdejší ČSSR. Označovaly se JAVOR 50, 51 ,52.

Co se na tomto území nacházelo?

Velitelství útvar raketových vojsk SSSR, které bylo se svými komplety dislokované ve vojenském komplexu Jabloneček. V podřízenosti mělo útvary OTR R-300 s 12 odpalovacími zařízeními v okolí Turnova a TR-Točka s 18 odpalovacími zařízeními ve vojenském výcvikovém prostoru Mimoň-Hvězdov.

To nejduležitější ???

Byl to objekt, který se nachází cca. 15 km od naší základny v blízkosti cesty Bělá pod Bezdězem (cca. 3,5 km od Bělé) - Kuřivody (prostor JEZOVÁ). Tento podzemní sklad byl charakterizován jako sklad pro speciální munici a v případě konfliktu v něm měly být skladovány jaderné hlavice do OTR a TR. Jestli zde tyto hlavice byly, na to se názory různí. Většina vojenských expertů se shodla, že NE. Dnes jsou vchody skladu zasypány a objekt vybrakován, podzemní prostory však zůstávají zachovány. Protože naše 1.PTS Táborník se zaměřuje částečně na vojenskou tématiku (air-soft, KVH , pl.modelářství) rozhodli jsme se využít historického názvu této lokality a pojmenovali jsme naší PTZ MB "Javor 52".

Táborová základna Javor 52


Tuto turistickou základnu společně spravují 1.PTS Táborník MB, PS Bublinka MB, KDP Dobrovice, PS speciálních sil AČR a PC Florbalová akademie MB.